Eesti mänguasjad, mis need on?

eesti mänguasjad

Kui mina olin veel väikene tüdruk, siis mul oli Salvo kelk, Polümeeri täispuhutavad loomad ja roheline päevakoer, keda kutsusime õega laiskloomaks. Kõigil mu lasteaiakaaslastel oli mõni Norma telefon, laste süntesaator või kahur, parematel peredel isegi pisike pesumasin „Pipi“. Liivakastis mängisime kõik Tartu Plastmasstoodete Katsetehases valminud ämbrite ja vormidega. Neid vanu mänguasju meenutades tuleb südamesse kummaline soe tunne. Me mängisime Eestis toodetud mänguasjadega ja midagi muud me ei osanudki tahta (mitte et meil valikutki oleks olnud). Nüüd, täiskasvanuna, mõtlen, et voh, kus oli alles aeg, siis kui olime suure naabri raudse võimu all, toimus tinglikult väga rahvuslik tegevus: Eesti lapsed mängisid ainult Eesti mänguasjadega, mille valmistajateks olid meie enda isad, vanaemad ja tädid.

Mida meenutavad meie lapsed, kui nad oma lastele lelusid ostavad? Tõenäoliselt tulevad paljudele silmade ette Fisher Price’i laulev koer, Angry Birdsi tigedad linnud või lemmik Monster High nukk. Kindlasti tekib ka neil lapsepõlve nostalgia ja soojad mälestused. Aga kas nad on pigem õnnelikud, et said paljude ilusate välismaiste mänguasjadega tegutseda või on neil hoopis kahju, et neile ei antud võimalust mängida kodumaiste asjadega? Huvitav on see, et nüüd, kui me oleme „vabad“, ei olegi meil võimalust oma lastele enam eestimaiseid tooteid lubada, sest kodumaiseid mänguasjatootjaid on vaid peotäis. Müügil on küll ka hobikorras käsitöönduslikult valminud mänguasju. Kahjuks on väikeste ettevõtete toodangut suurtest kettidest peaaegu et võimatu leida.

Meie (OÜ Vippa) missiooniks on anda Eesti lastele võimalus mängida Eesti mänguasjadega. Selleks uurisime, milline on hetkel selles valdkonnas olukord. All pool leiate väikese ringvaate Eestis tegutsevatest mänguasjatootjatest.

 • Vainupusle toodab kodumaisest kasepuidust naturaalseid puslesid. Toredad, lihtsad ja kindlasti loogilist mõtlemist arendavad vahendid.

Vainupusle

 • Stekuworld on spetsialiseerunud puidust konstruktoritele. Tooted on hästi läbimõeldud ning varustatud ülesandekaartidega, mis annavad ehitamiseks inspiratsiooni. Nad julgustavad lapsi „oma kätega“ midagi valmistama.

Steku

 • Ka LooPuu valmistab konstruktoreid, kuid need näevad hoopis teistsugused välja ning ka mäng on hoopis erinev. Tooteid valmistavad Eesti isad keemiliselt töötlemata kasepuidust.

Loopuu

 • Dinoxo mänguasjad on lõbusates toonides ja tugeva konstruktsiooniga. Oma tooteid valmistavad nad puidust. Peamiselt on valikus järelveetavad mänguasjad ja lahedad kiikhobud (või kiikmotikad).

Dinoxo

 • Lohu lelu autod, traktorid, loomad ja nukumööbel on on nii laste- kui loodussõbralik. Kuigi mänguasjad on naturaalsed ja hoopiski mitte värvikirevad, siis lastele väga meeldib nendega mängida.

Lohu lelu

 • Nukuehituse imearmsaid nukumaju ja sinna sobivat mööblit võite kohata paljudes lasteaedades. Lisaks toodavad nad täheklotse ja muid mänguasju, mida valmistavad Tartumaal lahtiste käte, lustliku meele ja sooja südamega meistrid, kes oma tööst väga lugu peavad.

Nukuehitus

 • Aga tõelised klotsimeistrid on Infano poisid. Nad usuvad, et lapsed ei mängi selleks, et õppida, vaid õpivad sest nad mänguvad. Neil on täheklotse, numbriklotse, pildiklotse, dekoratiivklotse ja kõike, mis käib kaasas just klotsidega.

Infano

 • Umbra valmistab aga hoopis midagi teistsugust. Tema suunaks on lauamängud, millel on sees rohkem kui lõbu. Need mängud õpetavad arvutama, hulkasid loendama või hoopis värve tundma. Kõik tooted on Pipik tüüpi. Mida see tähendab, uuri nende kodukalt.

Umbra

 • Höpi tooted inspireerivad last oma kujutlusvõimet ja loogikat täiel määral rakendama. Nad on ühendanud mängu, looduse ja disaini. Neilt võib leida hüppenööre, maske, tähe- ja numbrikaarte.

Höp

 • Ja siis oleme meie, Vippa. Toodeteks on meil peamiselt käelist tegevust arendavad Eestimaiste loomade ja kujunditega punumismängud ning kehalist aktiivsust soosiv Kiigulaud. Sõnamänge saab mängida Tahvelpuslega. Meie toodete üheks jooneks on see, et kasutamisel ei ole õigeid või valesid variante, vaid laps saab mängides kasutada oma kujutlusvõimet ja loovust.

Sadasaba 1

Nagu me näeme, siis valdav osa mänguasjadest valmistatkse puidust ning igaüks on oma nurga alt arendava suunaga. Selle artikliga tahame omalt poolt soovida jõudu ja ikka sama häid ideid kõigile Eestis tegutsevatele mänguasjavalmistajatele.

Vanemate ja uuemate Eesti mänguasjadega saab tutvuda ka Tartu Mänguasjamuuseumi andmebaasi vahendusel.

Armas lugeja, loodan, et suudad seda nimekirja täiendada ning lisada veel mõne toreda kodumaise ettevõtte, kes täidaks meie laste päevad mänguga.

4 thoughts on “Eesti mänguasjad, mis need on?

 1. Pingback: Puidust ehitusklotsid

 2. Väga asjalik postitus, leidsin mitu mänguasja meistrit, kellest enne polnud kuulnudki.
  Minu laps on vist pigem see Eesti mänguasjade tüüpi laps, laulukoer ei leidnud meil väga pikka kasutust. Pigem siis beebina kui iga häälega mänguasi köitis. Nüüd mängib ta hea meelega kastanite, puupulkade, puuklotsidega ja mängud on oi kui põnevad.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga