Isetehtud paber

Isetehtud paberi valmistamine on väga lõbus ja loominguline töö. Lastele meeldib väga nö plätserdamine ja hiljem tulemuste imetlemine teeb meele rõõmsaks nii emal kui lapsel.

paberi valmistamine

 

Vaja läheb

 • vana paber, ajalehed, paberijäägid, munakarbid
 • saumikser või blender
 • anum paberi leotamiseks ja purustamiseks
 • puidust raam, mille peale on klammerdatud sääsevõrk; sobib ka pildiraam
 • tükk puuvillast või villast riiet kuivamisaluseks
 • suurem kandiline anum raami jaoks
 • svamm

Kuidas teha?

 1. Rebi paber väikesteks, umbes kirjamargi suurusteks tükkideks ja jäta vette üheks ööpäevaks ligunema. Värvilist paberit saab nii, et lisad valgele paberile või ajalehele värvilist paberit hulka või kasutad nt kollaseid või rohelisi munakarpe.

paberi valmistamine

 1. Kata tööpind vakstuga ja hea kui käepärast oleks mõni suur rätik ja ajalehed üleliigse vee kuivatamiseks.
 2. Purusta paberitükid rohkes vees. Väldi nuimikseri ülekuumenemist ning jälgi, et terade vahele ei koguneks purustamata paberist troppi.
 3. Sega suuremasse anumasse soovitud paksusega mass valmis.

paberi valmistamine

ÕHUKESE MASSI saamiseks purusta paberitükke niikaua, kuni mass muutub viljaliha taoliseks seguks. Sellisest massist saad kõige õhemad ning siledapinnalisemad paberilehed. Vala mass anumasse, mida kasutad paberi valmistamiseks ning vajaduse korral lisa vett.Mida suurem on vee kogus, seda õhema paberi saad. Õhukese paberi eemaldamine raamilt on vaevarikkam, kuna see võib kergesti rebeneda, kuid lõpptulemus on vaeva väärt. Massi võib jätta kuivama ka raamile ning seda on kerge noaotsa abil raamilt eemaldada ning pole vaja karta, et paber rebeneb.

PAKSU MASSI saamiseks purusta paberitükke niikaua, kuni mass muutub pudrutaoliseks. Vala mass anumasse ning vajaduse korral lisa vett. Paksema paberilehe eemaldamine raamilt on kergem, kuna see ei rebene nii kergesti. Paksust massist tehtud paber on võrreldav õhukese papiga, kuid omadustelt on see palju pehmem ning elavapinnalisem.

 1. Liiguta massi käega, nii et paberikiud läheksid liikvele ning tekiks ühtlase paksusega segu.
 2. Võta raam kätte nii, et raami tasapinnaline pool jääb ülespoole ning süvendi moodustav pool allapoole. Vea raam segust läbi ning tõsta pinnale. Kui kiht pole jäänud sobiv, eemalda mass võrgult ning proovi uuesti.

paberi valmistamine

 1. Hoia raami anuma kohal ja lase üleliigsel veel ära valguda.
 2. Kaunista paber kuivatatud lilledega, salvräti tükikestega, niidi, lõnga pitsi vms. Jälgi, et kaunistus oleks seotud parerkiududega.

paberi valmistamine

 1. Keera kuivamisaluseks olev kangatükk kahekorra ja aseta raam ettevaatlikult kuivamisaluse peale, nii et paber jääb riide ja raami vahele.
 2. Hoia raami kinni, nii et see ei pääse liikuma, ning suru svammi vastu võrku, niimodi eemaldad liigse vee paberist.
 3. Ettevaatlikult raami ülemist äärt tõstes ning alumist äärt vastu kuivamisalust surudes koputa segu järk-järgult võrgult lahti kuivamisalusele.
 4. Keera kuivamisaluse vaba pool paberi peale, nii et paber jääb riide vahele, ning pressi üleliigne vesi välja. Üleliigse vee väljapressimine paberist on käsitsitehtud paberi valmistamise protsessis väga tähtsal kohal, kuna just pressimine seob paberkiud ühte.
 5. Lõplikuks kuivamiseks pane paber ajalehtede vahele kuivama. Vahepeal võid ajalehte vahetada, siis kuivab kiiremini. Aseta raskuseks peale mõni paksem raamat.

Isetertud paberit saad kasutada kaartide tegemiseks, märkmiku või mille iganes kaunistamiseks.

paberi valmistamine

Kasutatud materjal: Marin Kiuru “Keskkonnasõbralik käsitöö”

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga