Teistmoodi kaltsuvaip

kaltsuvaip

Kaltsuvaiba valmistamine ei pruugigi nii keeruline olla, kui esmapilgul tundub. Vaja on vaid natuke keskendumist ning kannatlikkust seda koos lapsega tegemisel. Sellise vaiba meisterdamine õpetab lapsele loogilist mõtlemist ja suunab teda taaskasutuse võlumaailma.

Vaja läheb

  • võimlemisrõngast
  • kääre
  • vanu T-särke või muud venivat kangast.

Kuidas teha?

Kogu kokku hulk “kaltsu”, mida värvilisem seda parem. Kui enda ja sõprade vanadest T-särkidest jääb väheks, võid küsida kasutatud riiete poodidest, kas neil on odavalt ära anda kaupa, mida nad ei ole suutnud maha müüa. Vahel müüvad nad ka suurtes kottides eelnevalt sorteerimata ja korrastamata riideid. Kui saad materjali “kaltsukast”, pese see enne kindlasti läbi.

Lõika mõnel pikkade varrukatega särgil ära käise ots või õmble kanga ribast umbes sama suur sõõr (läbimõõt ca 10cm). Seda läheb vaja vaiba keskosa jaoks.

Lõika riided ribadeks ja moodusta nendest kera. Kui asud T-särkide kallale, siis alusta lõikamist alt äärest ning suundu ringjalt (spiraalis) üles poole. Nii saad ühe pika riba. Kui on aeg ribasid jätkata, võid need kas omavahel kokku õmmelda või üldse ühendamata jätta. Ära sõlmi, nii jäävad vaiba sisse kõvad sõlme kohad.

Võta võimlemisrõngas ja aseta selle keskele käisest lõigatud sõõr. Seo ribakera ots rõnga külge ja hakka kera veeretama läbi sõõri ja siis jälle ümber rõnga ja nii seni, kuni oled saanud piisavalt tihedad lõimed. Mida tihedamalt oled need pannud, seda ilusam tuleb vaiba äär. Kui tõmbad pikad siinid keskelt risti üksteisest üle, tekib lõpuks vaiba keskele ebamugav “punn”. Viimane ots kinnita jälle rõnga külge.

Alusta punumist keskelt. Mine keraga ühe lõime alt järgmise pealt ning niimoodi kuni ringi lõpuni. Järgmine ring punu nii, et seal, kus läksid enne alt, mine nüüd pealt. Jätka nii kuni võimlemisrõngani. Punutavaid ribasid ära tõmba väga tugevalt trimmi, muidu tekib võimlemisrõnga eemaldamisel vaibast hoopis kauss.

kaltsuvaip

Lõpuks lõika pikad lõimed rõnga juurest katki ja seo kinni.

kaltsuvaip

Võimlemisrõngast saad edaspidi kasutada kõhu vormis hoidmiseks või lapsele tsirkuse tegemiseks 🙂 Vaip aga kinkige koos vanaemale või pange näiteks voodi ette, et pimedal talvehommikul voodis välja tulles oleks varvastel mõnusalt soe.

kaltsuvaip

Vaata ka kuidas valmistada toredaid susse, et jalad sügisel sooja saaksid.

Kuidas Ülenurme Pere- ja Noortekeskuse loovusringi “Noorteka padjakas” tüdrukud vaipa tegid, vaata siit.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga