Rahvajutukaardid avavad ukse fantaasiamaailma

Rahvajutukaardid

Tänases postituses toome teieni ühe armsa kiituse ühe tunnustatuima eesti keele ja kirjanduse õpetajalt, kelleks on Monika Undo. 11. märtsi Õpetajate Leht kirjutab: “Läänemaa ühisgümnaasiumi eesti keele ja kirjanduse õpetaja jõuab õpetajatöö kõrvalt palju – ta on kirjutanud õpikuid ja raamatuid, juhendanud praktikaid ja uurimistöid, vedanud projekte, viinud läbi koolitusi, on üks eksamikirjandite riiklikest hindajatest, kuulub e-eksamit ettevalmistavasse töörühma. Eelmise aasta novembris andis Eesti õpetajate liit koos kutsekojaga talle meisterõpetaja kutse, mille on praeguseks saanud Eestis 17 õpetajat.” Ja ta kirjutab nii …

Loe edasi

Näpu- ja plaksumängud

Näpu- ja plaksumängud

“Emme, kui sina väike olid, kas siis sina ka näppudega mängisid?” küsis mu suurem silmatera ühel õhtul pärast lasteaeda. “Muidugi mängisin!” vastasin mina. Hakkasin hiljem selle küsimuse üle sügavamalt järele mõtlema. Mis moodi ma siis töpsemalt oma sõrmedega mängisin… Lisaks sellele, et kätega saab teha loomi, inimesi ja lolle lõustu (vabandan väljenduse pärast), mängisime sõbrannaga plaksumänge, tegime varjuteatrit ning isa õpetas mingit vahvat mängu keksukummiga (all pool seletan ka selle mängu lahti). Hea meelega tutvustaksin seda teemat ka teile lähemalt.

Loe edasi

Rahvuslikud ornamendid

rahvusmustrid

Täna räägime rahvuslikest märkidest, ornamentidest ja sümbolitest. Oleme oma mänguasjad ja ka muud tooted kaunistanud rahvuslike mustritega, sest tahame neid vanu ja tõeliselt kauneid ornamente ja märke tuua „tänasele“ inimesesele lähemale. Eestlased on ajast aega oma ehetel, kudumitel ja tööriistadel kasutanud geomeetrilisi pere- ja kaitsemärke. Miks ei võiks need ka pragu kaunistada meie igapäevaseid tarbeesemeid? Saame siis nendega tuttavaks, et mustrimaailmas paremini orienteeruda.

Loe edasi

Puidust ja plastmassist

plast ja puit

Ei, see ei ole artikkel plastiku vastu ja puidu poolt! Kuigi isiklikult kaldun pooldama naturaalseid ja puiduseid mänguasju, siis selles kirjatükis proovin analüüsida mõlema materjali eeliseid ja puuduseid. Miks siis ikkagi räägitakse, et puust mänguasjad on nii head ja toredad, kui aga kätte jõuab aeg valik teha ning ost sooritada, siis satub ostukorvi ikkagi plastmassist lelu? Siinkohal tahan kindlasti rõhutada, et see, kas antud faktide näol on tegu vastava materjali positiivse või negatiivse omadusega, jäägu lõplikult teie enda otsustada.

Loe edasi

Miks minu laps ei räägi?

Kõne

Olles ise kahe väikese lapse ema, näen paratamatult nii lasteaias, kodu hoovis kui sünnipäevadel ka teisi ümbritsevaid lapsi. Olen tähele pannud, et laste rääkima hakkamine  ning selge kõne tekkimine on väga paljudele lapsevanematele peavalu koht. Miks see nii on? Kuidas saaks aidata oma lapsel ladusalt rääkima hakata? Millal peaks abi otsima?

Loe edasi

Rollimäng

Mariann

Nagu ikka on sügis nii lasteaias kui koolis lapsevanemate koosolekute aeg. Minulgi (Pille) õnnestus mõnel sellisel osaleda :). Teiste tähtsate paberite hulgas ringles käest kätte ka materjal, millel ilutses pealkiri „Rollimängu tähtsus lapse arengus“. Sellel äreval hetkel, kus kõik vanemad on oma lapse asemel väikeste laudade taha pigistatud ning õpetajate ees istuvad, ei saanudki süveneda ja lähemalt seda artiklit uurida. Mõte jäi aga pähe kummitama. Otsustasin omal käel veidi asja uurida ning enda jaoks üksikasjad lahti mõtestada. Nüüd jagan tulemusi ka teiega.

Loe edasi

Õpime arvutiga mängima

arvutimängud

Oleme veendunud, et lastele on vaja „päris“ mänguasju, mis arendaksid loovust ja käelisi oskusi ning aktiivset liikumist. Paraku on aga reaalsus, et tehnoloogia vallutab maailma ning üha enam kipuvad nii lapsed, kui mis seal salata ka ise, arvuti taha. Et mitte silmad kinni vastuvoolu ujuda, vaatame, mida kasulikku/kahjulikku peitub arvutimängude maailmas.

Loe edasi

Õue mängima!

suvi

Päevad on järjest pikemad ja ilmad soojemad. Lapsed kibelevad üha enam õue tegutsema. Olen tähele pannud, et ühel hetkel tekib neil aga siiski küsimus, mida  mängida. Meenutades oma lapsepõlve, panen kirja mõned mõtted, mida lastele soovitada või miks mitte ka koos mängida. Ma võin lubada, et sellistes retromängudes kaasa löömine nagu Vibra/Tribla või Tukikas/Ukakas/Trifaa on igati nostalgiline ja lõbus :).

Loe edasi

Mida räägivad meile laste joonistused?

Laste joonistused

Kaks aastat tagasi, kui mu vanem tütar oli 4-aastane joonistati rühmas pere pilti. Mina olin pildi keskel suur nagu maakera, kõik teised pereliikmed olid mahutatud paberiruumile, mis minust järele jäi. Nüüd, 2 aastat hiljem, olen ma juba reaalsemad mõõtmed võtnud ning ka ülejäänud pere on „suure emmega“ proportsioonis. Rääkisin rühma õpetajatega, millest selline ruumijaotus oleneda võib ning leidsin end äkki uurimas väga huvitavat teemat, milleks on laste joonistuste tõlgendamine.

Loe edasi

Loogiline loovus

loovus

Olen pikalt kibelenud, et rääkida loovusest. Miks? Esiteks, kõik Vippa mänguasjad arendavad loovust ja kujutlusvõimet. Teiseks, korraldame me Ülenurme Pere- ja Noortekeskuses loovusringi. Kolmandaks, tahaksin seletada, miks me Aigiga seda loovust nii hirmsasti taga ajame. Ei, me ei ole käsitööhullud ega ka mitte kunstnikud, kuigi ei saa öelda, et meile vaikne nokitsemine ei meeldi.

Loe edasi