„PEATEE“ märgiga tähistatud teel sõites on sul kõrvalteel sõitja ees eesõigus. See tähendab, et need juhid, kelle tee sinu omaga ristub, peavad su läbi laskma. Pane kindlasti tähele, kuidas peatee suund kulgeb! Kui ristmikul saavad kokku asfalttee ja kruusatee, siis on asfaldil sõitjal õigus sõita. Kui aga kokku saavad kruusatee ja pinnastee (selline tee, mille on auto lihtsalt sisse sõitnud ja see ei ole millegagi kaetud), siis on peateeks kruusakattega tee.
„ANNA TEED“ näitab, et sina oled kõrvalteel ja pead läbi laskma juhi, kes läheneb ristmikule või liigub mööda peateed. Parklast, õuealalt, puhkekohast ja teega külgnevalt alalt teele sõites pead alati andma teed igale teel liiklejale, kui märk ei näita teisiti. Auto peab teed andma jalakäijale, tasakaaluliikurijuhile, jalgratturile ning mopeedijuhile. Kui teel on omaette jalgrattatee ja ülekäigukoht, peavad jalgrattur, tasakaaluliikuri juht ja mopeedijuht andma teed teel liiklejale. Ka tagurdades on tee andmine kohustuslik. Juht peab sõidukiiruse vähendamise või seismajäämisega selgelt märku andma, et ta kavatseb järgida tee andmise kohustust. Ristmikule lähenedes peab juht sõitma nii, et seismajäämisel ei häiriks ta ristmiku liiklust. Kui juht ei tea, kas ta sõidab pea-, sõidueesõigusega või kõrvalteel, peab ta tegutsema arvestusega, et asub kõrvalteel.
„PEATU JA ANNA TEED” märk kohustab juhti peatuma stoppjoone ees. Kui seda ei ole, siis ristmiku juures lõikuva sõidutee ääre ees, muudes kohtades märgi ees. Ristmikul, kus kõigi harude ette on pandud „Peatu ja anna teed“ märk, peab juht andma teed paremalt lähenevale või paremal asuvale juhile.
„RINGLIIKLUSE“ märk hoiatab ringristmikust, millel tuleb sõita nooltega osutatud suunas. Need juhid, kes lähenevad ringristmikule, peavad ringteel liikujatele teed andma.
„ÜLEKÄIGURAJA“ märk osutab jalakäijate ülekäigurajale. Ülekäigurada on jalakäijale sõidutee, jalgrattatee või trammitee ületamiseks ja juht on kohustatud andma jalakäijale teed. Ülekäigurajal võib sõidutee ületada jalgrattaga või tasakaaluliikuriga sõites, kuid sel juhul ei ole neil sõidukijuhi suhtes eesõigust. Ülekäigurajal sõiduteed ületades ei tohi jalgrattur ega tasakaaluliikuri juht ohustada sõiduteed ületavat jalakäijat. Kui ülekäigurada ei ole kaugemal kui 100 meetrit, peab jalakäija sõiduteed ületama ainult selle kaudu. Kui ülekäigu koht on kaugemal kui 100 meetrit tohib jalakäija sõiduteed ületada ainult siis, kui sõidutee on mõlemas suunas hästi näha ja kui tee ületamine on ohutu. Sõiduteed ületades ei tohi jalakäija asjatult viivitada ega seisma jääda. Ülekäigurajal peab jalakäija enne sõidutee ületamist hindama läheneva sõiduki kaugust ja kiirust, andma juhile võimaluse kiirust sujuvalt vähendada või seisma jääma ja veenduma, et juht on teda märganud ning sõidutee ületamine on ohutu.
Arvustused
Tooteülevaateid veel ei ole.